Brána, která vznikla v době výstavby města a hradebního systému na počátku 2. poloviny 13. století je typickým symbolem města a jedinou branou, která se zachovala z pěti středověkých městských bran. V letech 1508-1509 byla původní věž brány snesena a postavena nová pozdně gotická brána s vysokým průjezdem s hrotitými portály. Další úpravy spadají do roku 1548. Po požáru v roce 1551 dostává brána v roce 1564 renesanční nástavbu 4. a 5. parta a dosahuje dnešní výšky 24 metrů. Koruna věže byla ozdobena atikou, jenž dala bráně její specifickou podobu. Součástí brány bylo i složité předbraní s mohutným barbakánem, padacím mostem a několika baštami. Šest metrů široký průjezd býval opatřen padací mříží. V roce 1853 byla brána renovována a opatřena hodinami. Předbraní bylo zbouráno v roce 1862. V lednu 1995 následkem nevhodného hydrologického zásahu těleso brány pokleslo, takže byla následně staticky zajišťována. Koruna brány však byla značně porušená, takže v roce 1996 došlo k jejímu rozebrání a znovupostavení.
VíceInstalace stálé expozice Oblastní galerie Vysočiny je tentokrát zaměřena především na české umění 20. století.
VíceVýstava fotografií Davida Švejnohy a Václava Soukupa z cest po keňských školách, sirotčincích a slumech jsou k vidění ve výstavní místnosti za pokladnou ve vstupním areálu do zoo (u parkoviště). Výstava je prodejní a podporuje konkrétní projekty v Keni.
VíceDruhá největší síť podzemních chodeb na území ČR. Systém chodeb ražených ve skále pod historickým jádrem města, a to dokonce v několika patrech. Celková délka činí 25 km.
VíceSbírka historických hodin a vývoj hodinářského řemesla. Polenská lékárna „U Černého orla“. Kupecký krám a stará řemesla. Erbovní sál, sál Ditrichštejnů, Kunštátský sál. Výstava nábytku. Lapidárium. Hladomorna.
VícePlastická tvorba nevidomých autorů se zde dostává na půdu oficiální galerijní prezentace a hledá odpověď na otázku o možných výtvarných kvalitách těchto artefaktů.
Více